Turystyka CT LGD - Skórka
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 234177 razy)


POLECAMY profil:






Skórka

Skórka jest największą wsią w gminie, najbardziej rozległą, położoną w połowie drogi między Piłą a Krajenką. Pierwsza wzmianka o Skórce pochodzi z końca XIV wieku, kiedy to nad Głomią uruchomiony został nie¬wielki młyn. Jednak dopiero pod koniec XVI wieku pojawiło się na mapie Piękne Pole założone przez sta¬rostę ziemskiego Stanisława Górkę. To on właśnie, na wrzosowisku w pobliżu młyna, rozdzielił ziemię po¬między sześciu niemieckich chłopów sprowadzonych z okolicy Markisch-Friedland. Ich potomkowie mieszkali tutaj przeszło 300 lat. Dalszy rozwój wsi był spowodowany uruchomieniem linii kolejowej na trasie Piła-Złotów w 1871 roku. Wtedy powstał tu również dworzec kolejowy i neogo¬tycki kościół ewangelicki pw. NMP, w którym zawieszony zo¬stał trzystuletni dzwon z brązu. Następnie wzniesiono budynek poczty. W 1919 roku wieś została zelektryfikowana, a tuż przed wybuchem woj¬ny, przy drodze z Piły, wyrosło kilka domów prze¬znaczonych dla kolejarskich rodzin. Budynki te przetrwały w bardzo dobrym stanie do dziś. 
Przetrwał także most na Głomii, usytuowany na zakręcie tuż przy kościele. Zbudowany w latach 1920-24 wyglądał wówczas zgoła inaczej, zdobiły go strzeliste wieże-pomniki, na których wyryto nazwi¬ska mieszkańców Schonfeld poległych na frontach I wojny światowej. W 2006 roku most poszerzono, dla bezpieczeństwa, dobudowując pas dla pieszych. 
 Obecnie Skórka liczy około 600 mieszkańców. Wieś posiada sieć gazowniczą, wodociągi. Występują tu placówki handlowe. Istnieje tu 6-klasowa szkoła podstawowa oraz przedszkole. We wsi istnieje kilka firm prywatnych. Największe z nich to „Transpil-Spedition” Waldemara Bocheńskiego, „Miralex” Sławomira Łaguna, zakład kamieniarski Stanisława Bujnickiego oraz „D.M.-POL”, którego właścicielem jest Belg, Dominigue Lejeune. Przez wieś przepływa rzeka Głomia. Przy rzece znajduje się dawny młyn przerobiony na hotel. W pobliżu Skórki znajduje się Jezioro Wapieńskie, które, w połączeniu z urokliwą okolicą, powodują, że we wsi wciąż przybywa nowych mieszkańców. Osiedlają się na działkach, niegdyś rolnych, jednak ze względu na słabe ziemie przemianowanych na działki budowlane.
Opisy zdjęć:
1586 – Skórka. Przedszkole
1587 – Skórka
1588 – Skórka. Droga na Piłę
1589 – Skórka. Nowe domy powstają tutaj jak grzyby po deszczu …
1590 – Skórka. Dawny młyn, obecnie hotel
1591 – Skórka. Dawny młyn, obecnie hotel
1592 – Skórka. Dawny młyn, obecnie hotel
1593 – Skórka. Szkoła podstawowa
1594 – Skórka. Szkoła podstawowa i kościół pw. Narodzenia NMP
6020338 - Skórka. Kościół pw. Narodzenia NMP

Fotogaleria: Skórka
 

wstecz